Сучасний стан енергоблоків ЧАЕС

З 2003 по 2015 рік Чорнобильська АЕС знаходилась на етапі припинення експлуатації, на якому здійснювалась така діяльність:
- підтримання блоків у безпечному стані;
- звільнення блоків від ядерного палива;
- звільнення систем та устаткування від робочих середовищ та потенційно небезпечних субстанцій;
- остаточне зупинення систем та елементів;
- звільнення блоків від накопичених радіоактивних відходів (РАВ);
- проведення комплексного інженерного та радіаційного обстеження (КІРО);
- демонтаж зовнішнього, стосовно реакторних установок, обладнання;
- реконструкція систем життєзабезпечення для зняття з експлуатації (ЗЕ);
- розробка документації зі ЗЕ;
- створення інфраструктури для ЗЕ.
Звільнення блоків від ядерного палива було основним фактором, який визначав тривалість етапу припинення експлуатації. На початку березня 2010 року до Росії було вивезено свіже ядерне паливо (в кількості 68 свіжих тепловиділяючих збірок та 3 тепловиділяючих елементів).

У зв'язку із затримкою будівництва та введення в експлуатацію нового СВЯП-2 сухого типу, з метою зниження ризиків при проведенні робіт зі зняття з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а також з метою зниження витрат на підтримання блоків у безпечному стані у 2006 році розпочато вивезення відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з блоків у існуюче сховище СВЯП-1. До початку розміщення додаткового ВЯП у СВЯП-1 ДСП ЧАЕС було виконано великий обсяг робіт з переоцінки безпеки існуючого сховища. За результатами переоцінки безпеки було розроблено та успішно реалізовано «План підвищення безпеки СВЯП-1». Виконання із цього Плану (в першу чергу реконструкція транспортно-технологічного обладнання) дозволило ДСП ЧАЕС отримати Ліцензію на експлуатацію СВЯП-1 і почати вивіз ВЯП з блоків.

Звільнення блоків від ВЯП виконувалось в три етапи:
- на першому етапі - транспортування до СВЯП-1 відпрацьованого ядерного палива з 3-го блоку;
- на другому етапі до СВЯП-1 перевезене паливо (крім пошкодженого) з блоків № 1 та № 2;
- на третьему етапі блоки № 1 і № 2 звільнені від пошкодженого ядерного палива.
У вересні 2010 року було успішно реалізовано перший етап, блок №3 повністю звільнений від ядерного палива. Роботи зі звільнення блока №2 Чорнобильської АЕС від кондиційного відпрацьованого ядерного палива завершено в листопаді 2012 року, блока № 1 - у вересні 2013 року. Зберігання пошкодженого ЯП у басейнах витримки цих блоків здійснюється в спеціальних пеналах різної конфігурації, які виготовлені ДСП ЧАЕС власними силами.

Протягом 2015 - початку 2016 року було вирішено питання безпечного поводження та зберігання пошкодженого ядерного палива, та повністю звільнені басейни витримки блоків № 1 та № 2
Незважаючи на відсутність досвіду зняття з експлуатації великих промислових ядерних установок, на майданчику ЧАЕС виконано великий обсяг робіт:
- виконано комплексне інженерно-радіаційне обстеження блоків №1,2,3;
- на 10-річний термін подовжено термін експлуатації систем та елементів блоків № 1 і 2, що беруть участь у процесах поводження з РАВ і ВЯП (блок № 1 до 2017 року, блок № 2 до 2018. Роботи з подовження терміну експлуатації систем та елементів блока №3 проводились в 2010-2011 роках).
- розпочато демонтаж зовнішніх відносно ядерного реактора систем та елементів установок, що не впливають на безпеку та не потрібні роботи на подальших етапах зняття з експлуатації;
- розроблено великий обсяг нормативно-технічної документації для завдань зняття з експлуатації, розроблено проект етапу остаточного закриття та консервації блоків ЧАЕС, проект виводу з експлуатації ставка-охолоджувача ЧАЕС;
- звільнено від робочих середовищ і потенційно небезпечних субстанцій більше 240 технологічних систем;
- остаточно зупинено понад 430 систем і 1550 одиниць окремого обладнання та елементів, що становить близько 65% всіх існуючих систем та елементів і 98,8% від кількості систем та елементів, які можливо остаточно зупинити до моменту повного видалення палива.

З квітня 2015 року ДСП «Чорнобильська АЕС» перебуває на етапі остаточного закриття та консервації. Основні завдання етапу ОЗіК:
- демонтаж зовнішніх відносно ядерного реактора систем та елементів установок, що не впливають на безпеку та не потрібні для виконання робіт на наступних етапах;
- укріплення бар'єрів, які запобігають поширенню радіоактивних речовин у навколишнє середовище;
- надійна консервація частин установок, які не демонтуються;
- створення умов для забезпечення тимчасового контрольованого зберігання радіоактивних матеріалів.